Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po testohen për koronavirus 200 studentë dhe pedagogë nga Universiteti i Sofjes

Universiteti i Sofjes
Foto: Ani Petrova

Rreth 200 studentë në degën e juridikut dhe pedagogë nga Universiteti i Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” janë testuar për Covid-19. Ata kanë pasur kontakt me anëtarin e drejtorisë së Partisë Socialiste Bullgare (BSP) Janaki Stoillov, i cili sot rezultoi pozitiv. Priten rezultatet. Të gjitha ambientet në Fakultetin e Juridikut të Universitetit të Sofjes, ku Stoillov jep ligjërata, janë dezinfektuar.

Në BSP gjithashtu u bënë teste. Katër prej tyre rezultuan pozitive.

Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD