Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Itineraret letrare”: në gjurmët e autorëve të shquar bullgarë

Foto: Facebook / “Itineraret lertate”

Projekti i fondacionit “Lexo Sofjen” prezanton histori për shkrimtarë, poetë, teorikë dhe historianë të letërsisë në shëtitjet, të cilat prezantojnë jetën letrare të kryeqytetit nga e kaluara deri tani. Një pjesë prej programit është e përshtatshme për fëmijë. Ciceronia e shëtitjes më 27 qershor ishte shkrimtarja dhe përkthyesja Zornica Hristova, e cila i çoi adhuruesit e letërsisë nëpër “shtigjet” e veprave të autorëve Valeri Petrov, Dora Gabe, Elin Pelin, Vëllezërit Mormarevi dhe ilustrimet e piktorit Vadim Llazarkeviç .

"Në gjurmët e Djalit Blu" është titulli i itinerarit letrar, kushtuar poetit Aleksandër Vutimski. Për të do të tregojë Kallojan Pramatarov – poet, përkthyes nga frëngjishtja dhe arkeolog. Më 1 korrik kjo shëtitje do të fillojë afër një nga hotelet më të vjetra në Sofje, do të vazhdojë përgjatë rrugës “Rakovski”, në të cilën ndodhet shtëpia e Vutimskit dhe do të mbarojë në “Kopshtin e Doktorëve”, ku poeti ka punuar ca kohë si roje.

Shëtitja me Ivan Vazovin dhe Evgenia Marsin do të organizohet më 8 korrik dhe 26 gusht. Grupin e adhuruesve të letërsisë do ta shoqërojë Katja Zografova, e cila është autore e 15 librave, kushtuar mjeshtërve më të mëdhenj bullgarë të pendës.

Ngjarja e fundit e programit “Itineraret lertate” do t’i kushtohet 135-vjetorit të lindjes dhe 60-vjetorit të vdekjes së një nga poetëve më të talentuar bullgarë në fillim të shekullit të XX-të – Nikollaj Liliev. Shëtitja do të fillojë në shtëpinë metaforike të poetit dhe do të mbarojë në atë, në të cilën ka jetuar. Pika e parë e itinerarit është teatri Popullor “Ivan Vazov”, ku Nikollaj Liliev ka qenë dramaturg në vazhdim të 30 vjetëve, kurse ajo e fundit – një rrugë në lagjen “Llozenec”, e cila mban emrin e autorit.

Edicioni i dytë i “Itinerareve letrare” vazhdon nga qershori deri në tetor dhe shëtitjet janë falas për ata që dëshirojnë të mësojnë më shumë për letërsinë tonë.

Më shumë nga rubrika

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD

Kapana në Plovdiv është pjesë nga “Trashëgimia Kulturore Еvropiane në Veprim”

Kapana në Plovdiv është lagja e parë e industrive krijuese në Bullgari. Ajo tanimë është pjesë nga lista evropiane me qytete “Trashëgimia kulturore në veprim”,  të cilët kanë realizuar ide inovative për ruajtjen e trashëgimisë kulturore...

botuar më 20-11-22 7.10.PD

Festivali i filmit falas për bullgarët jashtë shtetit

Nga dita e sotme deri më 6 dhjetor bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të mund të shohin falas 22 filma bullgarë në kuadrin e Festivalit “Ekrani BG online” – bënë të ditur nga Ministria jone e Jashtme. Aktiviteti organizohet nga Instituti Shtetëror..

botuar më 20-11-21 2.43.MD