Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fqinjësia e mirë me Bullgarinë është e detyrueshme për negociatat e Shkupit me BE-në

| rinovuar më 20-07-05 11.54.PD
Ilhan Kyuchyuk
Foto: Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë

Marrëveshjet për fqinjësi të mirë me Bullgarinë dhe Greqinë janë një pjesë e rëndësishme e kornizës së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha për Radion Kombëtare Bullgare (BNR) eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk.

Si një raportues i përhershëm për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian Kyuchyuk komentoi se në dallim të shumë zgjedhjeve të tjera deri tani në Maqedoninë e Veriut tema për Bullgarinë nuk është më e rëndësishmja në diskursin e tanishëm të politikës së brendshme.

Çështja kryesore në fushatën paraelektorale është nëse shteti të kthehet 3 vjet prapa, ose nëse BE-ja është e ardhmja.

Në qoftë se Shkupi vazhdon në rrugëtimin e BE-së duhet të mirëmbahen edhe marrëdhëniet e mira fqinjësore, komentoi Ilhan Kyuchyuk.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria nuk mund të zhvillojë Korridorin №8 asgjëkund

Bullgaria nuk është e kënaqur me faktin që iu desh të thotë "jo" për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE, tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva për programin "Kundërintervistë" drejtuar nga Asen Genov. Ajo theksoi se..

botuar më 21-02-03 10.14.PD

Ish-Ministri i Jashtëm Nikollaj Mlladenov mori “Yllin e Madh të Jerusalemit”

Presidenti i Palestinës Mahmut Abbas dekoroi me urdhrin “Ylli i Madh të Jerusalemit” ish-Ministrin bullgar të Punëve të Jashtme Nikollaj Mlladenov. Ai është dekoruar për shkak të punës së tij si koordinator i posaçëm i OKB-së për zgjidhjen e..

botuar më 21-02-02 11.22.PD

Presidenti bullgar ka ndërmend të kandidohet për mandat të dytë

Presidenti Rumen Radev deklaroi se do të kandidohet bashkë me nënpresidenten Ilijana Jotova për mandat të dytë. Në një konferencë për shtypin lidhur me vjetorin e katërt të hyrjes së tij në detyrë kreu i shtetit kërkoi reforma në Kodin Elektoral,..

botuar më 21-02-01 3.21.MD