Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Italia përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Foto: arkiv

Në një takim me presidentin bullgar Rumen Radev ministri italian i punëve të jashtme Luixhi di Majo tha, se Italia përkrah anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen. Të dy ata diskutuan bashkëpunimin dypalësh dhe kapërcimin e pasojave sociale nga kriza me Covid-19. Kjo vizitë e parë e ministrit të jashtëm italian në Bullgari vjen në sfondin e bisedimeve të rënda për suazën e re financiare të BE-së dhe për Fondin e Rimëkëmbjes. Italia ngul këmbë që ndihmat evropiane të lëshohen falas dhe kërkon më shumë përkrahës në luftimin për mjetet e rimëkëmbjes nga epidemia.


Më shumë nga rubrika

Riçard Alibegov

Afro 120 000 veta mbeten pa punë për shkak të masave kundër Covid-19

Për shkak të mbylljes së lokaleve të natës në Bullgari afro 120 mijë veta do të mbeten pa punë. Këtë e tha para gazetarëve kryetari i Asociacionit Bullgar të Lokaleve Riçard Alibegov. Asociacioni kërkoi dorëheqjen e kryetares së bashkisë së..

botuar më 20-10-27 5.48.MD

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD