Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i jashtëm italian përgëzoi Bullgarinë për përballimin e epidemisë së Covid-19

Zotërinjtë Majo dhe Borisov
Foto: BGNES

Ministri i jashtëm italian Luixhi di Majo në një takim në Këshillin e Ministrave me kryeministrin Bojko Borisov përgëzoi vendin për përballimin e epidemisë së Covid-19. Përveç masave evropiane për rimëkëmbjen pas krizës së koronavirusit, të dy burrështetet diskutuan edhe marrëdhëniet dypalëshe. Italia është në vendin e katërt për nga investimnet e huaja tek ne pas Holandës, Austrisë dhe Gjermanisë.

Më shumë nga rubrika

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD

Rreziku nga deficiti i mjekëve në Bullgari është i madh

Për ditë nga 15 deri në 20 ekipe të Urgjencës punojnë në kryeqytet, gjë që nuk është e mjaftueshme. Këtë e komentoi para BNR zëdhënësja e urgjencës Katja Sungarska. Sipas saj të gjithë mjekët punojnë jashtë orarit, sepse për popullsinë e Sofjes..

botuar më 20-10-27 3.31.MD