Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 3 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Para 3 vitesh Republika e Bullgarisë dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nënshkruan Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit. Në sajtin e Ministrisë së Punëve të Jashtme theksohet, se marrëveshja nga 1 gushti 2017 do të mbetet si një nga ngjarjet më të rëndësishme të kohës sonë në regjionin tonë. Dokumenti pranon historinë tonë të përbashkët dhe cakton parimet dhe rrugët për zhvillimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, thekson Ministria e Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të Shqipërisë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë për integrimin evropian të Shqipërisë gjatë bisedimeve me homologun e saj shqiptar Gent Cakaj në Ministrinë bullgare të Punëve të Jashtme...

rinovuar më 20-10-15 4.22.MD

Në Shkup janë optimistë të matur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është optimist i matur për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Bullgarinë. Ai deklaroi, se për Shkupin tani me më shumë rëndësi është të mbrojë interesat e veta, duke evidentuar në të njëjtën kohë edhe..

botuar më 20-10-14 5.38.MD

Komisioni Evropian i bëri thirrje Shkupit të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Zëdhënësi i Komisionit Evropian i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë me Bullgarinë, transmetoi BTA. “Për ne marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi regjional në Ballkanin..

botuar më 20-10-12 4.14.MD