Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjetjet më emblematike nga Deltumi antik rreth qytetit Burgas gjallërojnë në një ekspozitë fotografike

Foto: burgas.bg

Katër fotografë nga qyteti Burgas regjistruan nëpërmjet objektivëve të vet  bukurinë dhe finesën e artefakteve të vlefshme, të mbledhura në 24 fotografi marramendëse dhe të paraqitura në një ekspozitë të përbashkët nën titullin “Frymëzimi Deltum”.

Mes gjetjeve arkeologjike të fotografuara në mënyrë artistike janë një pasqyrë plumbi nga periudha e shekujve II-III pas lindjes së Krishtit, figura prej bronzi nga po kjo periudhë, unazë dhe një butile prej qelqi nga shekulli i II, një vulë 1500 vjeçare e të tjera. Ekspozita  në rrugicën e Qendrës Kulturore “Kazino Detare” realizohet në një partneritet me Bashkinë e qytetit Burgas dhe mund të shikohet deri në fund të muajit gusht.

Ekspozita prezanton disa nga gjetjet më të shënuara nga studimet e bëra arkeologjike në qytetin antik dhe mesjetar Deltum, i vendosur në vendin e fshatit të sotëm Debellt në rrethin e qytetit Burgas. Kjo është kolonia e vetme  e qytetarëve të lirë romakë në territorin e Bullgarisë. Jo rastësisht gjatë vitit 2011, Deltum është zgjedhur përmes një votimi kombëtar elektronik për një nga çudirat e Bullgarisë. 

Më shumë nga rubrika

Geori Gospodinov

Shkrimtari Georgi Gospodinov u nominua për çmimin Nobel

Shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov u nominuar për Çmimin Nobel në Letërsi. Propozimi u nënshkrua nga kryetarja e PEN Klubit Bullgar Zdravka Evtimova me miratimin e të 51 anëtarëve të degës bullgare të organizatës ndërkombëtare. Kandidimi i..

botuar më 22-05-25 8.17.MD

Dorëzuan Çmimet Askeer për arritje në fushën e teatrit

Në Teatrin e Ushtrisë Bullgare u dhanë për herë të 31-të Çmimet e Askeer për arritje në lëmin e teatrit. Ceremonia kushtuar 300 vjetorit të lindjes së rilindësit të shquar bullgar Paisij Hilendarski u mbajt nën moton "Mësimi në gjuhën bullgare"...

botuar më 22-05-25 11.31.PD

Linguistët e gjuhës bullgare i prezantojnë botës fytyrën e vendit tonë

Njohja me një gjuhë, histori dhe kulturë të panjohur krijon afërsi – pavarësisht nëse ajo është e bazuar në interesin shkencor, në kuriozitetin e thjeshtë apo në një takim të rastësishëm. Dhe kur ky kontakt me trashëgiminë shpirtërore të huaj..

botuar më 22-05-24 12.45.MD