Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 32.8 për qind u ulën të infektuarit me Covid-19 në Bullgari

Bojko Borisov
Foto: EPA/BGNES

Për dy javët e fundit Bullgaria shënon ulje me 32.8 për qind të numrit të të infektuarve me Covid-19. Për po këtë periudhë Kroacia ka rritje të të infektuarve me 181 për qind, Franca – me 106 për qind, Niderlanda – me 46 për qind, Greqia – me 51 për qind. Ato të dhëna të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollimin e Sëmundjeve u botuan në profilin Facebook të kryeministrit Bojko Borisov. “Përderisa pandemia në mbarë botën po përhapet dhe po rrit numri i të infektuarve, Bullgaria është një nga pak vendet, të cilat e menaxhojnë drejtë epideminë. Ne të parë vendosëm masa kufizuese. Ato ishin të zhdërvjellëta dhe kështu ekonomia vazhdoi të punojë”, thekson Borisovi.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 238

“Ndihma urgjente” ndodhet para kolapsit Mjekët urgjentë janë shumë vështirësuar në provat e tyre që t’u përgjigjen qindra sinjaleve, pasi çdo ditë numri i të infektuarve me Covid-19 rritet, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ Katja..

botuar më 20-10-31 5.40.MD
Radosvet Radev

Ekonomia nuk do të përballojë një mbyllje të dytë

Turizmi, transporti, pronarët e restoranteve dhe kultura janë sektorët më të prekur nga kriza e koronavirusit, njoftoi para televizionit bTV Radosvet Radev, kryetar i Dhomës Ekonomike Bullgare. Ai u mbështet te statistika kombëtare, sipas së cilës..

botuar më 20-10-31 4.47.MD
Katja Sungarska

“Ndihma urgjente” ndodhet para kolapsit

Mjekët urgjentë janë shumë vështirësuar në provat e tyre që t’u përgjigjen qindra sinjaleve, pasi çdo ditë numri i të infektuarve me Covid-19 rritet, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ Katja Sungarska, zëdhënëse e “Ndihmës Urgjente”...

botuar më 20-10-31 2.40.MD