Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hodhën poshtë veton e Presidentit për koncesionet e pasurive nëntokësore

Foto: BGNES

Deputetët hodhën poshtë veton e Presidentit Rumen Radev mbi një pjesë të amendamenteve në Ligjin për pasuritë nëntokësore dhe kështu koncesionet do të mund të zgjaten deri në 60 vjet, bëri të ditur BTA. Deputetët nga “Partia Socialiste Bullgare (BSP) për Bullgarinë” nuk morën pjesë në votim.

Kjo është vetoja e 22 me radhë e Presidentit që nga fillimi i mandatit të tij. Deri tani ajo është miratuar vetëm dy herë nga organi legjislativ.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 janarin

Gjatë natës do të mbajë mot kryesisht i kthjellët. Era veriperëndimore do të dobësohet. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në Sofje rreth minus 6. Të mërkurën moti do të jetë kryesisht me diell me erë..

botuar më 22-01-18 8.25.MD

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të..

botuar më 22-01-18 7.36.MD
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

botuar më 22-01-18 7.12.MD
Подкасти от БНР