Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti i Bashkimit anuloi festimet për shkak të Covid-19

Foto: Facebook/OBASaedinenie

Për herë të parë qyteti Sëedinenie (Bashkimi) (para vitit 1969 Goljamo Konare), nga ku ka filluar marshimi i madh, i cili çoi deri tek Bashkimi i Bullgarisë në vitin 1885, anuloi festimet.

Në prani të këshilltarëve bashkiakë vetëm u ngritën flamujt në qendër të qytetit.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Zgjedhjet do të jenë një referendum nëse duam një Bullgari të së drejtës apo të mafias

“Zgjedhjet e ardhshme do të jenë një referendum se çfarë Bullgarie duam –të së drejtës dhe prosperitetit apo të prapaskenas dhe mafias. Unë e zgjedh të parën dhe do të vazhdoj të luftoj”. Këtë e shkroi Kryeministri Kirill Petkov në faqen e tij në..

botuar më 22-06-27 8.27.MD
Sllavi Trifonov

Lideri i ITN ka paditur kryeministrin e dorëhequr për 50 mijë leva

Lideri i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov, partia e të cilit deri vonë ishte partner koalicioni në qeverinë e Kirill Petkovit, ka ngritur padi kundër kryeministrit për dëme jomateriale. Nëse e humbet çështjen, Kirill Petkov duhet t'i paguajë..

botuar më 22-06-27 7.57.MD

DPS gjithashtu nuk sheh mundësi për formimin e një qeverie

Përfunduan konsultimet me kreun e shtetit për dhënien e mandatit eksplorues për formimin e qeverisë pas dorëheqjes së kabinetit të Kirill Petkovit. Në një takim me përfaqësuesit e DPS, lideri i tyre Mustafa Karadajë e përshkroi krizën politike si një..

botuar më 22-06-27 7.23.MD