Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Belgjika e transferoi regjionin e Bullgarisë Veriperëndimore në zonë “portokalli”

Foto: arkiv

Dikasteri Federal për Punën dhe Tregtinë e Jashtme të Belgjikës transferoi rajonin e Bullgarisë Veriperëndimore, që përfshin qytetet Vidin, Vraca, Montana, nga zona e “gjelbër” në atë “portokalli”. Shtetasit bullgarë që mbërrijnë në Belgjikë nga kjo zonë i nënshtrohen karantinës dhe testimit për Covid-19. Autoritetet saktësojnë se kodi i zonave ndryshohet periodikisht në varësi të gjendjes epidemiologjike.

Nga MPJ rikujtojnë se nga 1 gushti të gjithë që udhëtojnë për në Belgjikë pavarësisht nga zona dhe shteti duhet të plotësojnë Public Health Passenger Locator Form jo më vonë nga 48 orë pas mbërritjes, informon BNR.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD