Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase për historinë mbeten të pazgjidhura

Foto: REUTERS

Nga Shkupi varet fillimi i bisedimeve me BE-në, tha para BGNES eurodeputeti Andrej Kovaçev në lidhje me deklaratat e fundit të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev për mosmarrëveshjet historike midis Sofjes dhe Shkupit. Nuk e kam të qartë pse ai mendon se në se pranohet e vërteta historike se Goce Dellçev vet e caktonte veten si bullgar, kjo do të jetë humbje për maqedonasit. Të gjithë revolucionarët dhe rilindësit nga shekulli XIX dhe fillimi i shekullit të XX janë të përbashkët, tha Kovaçevi.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD