Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dorëheqja në momentin e tanishëm fsheh rreziqe

Toma Bikov
Foto: BGNES

“Një dorëheqje fsheh rreziqe për situatën ekonomike në vend, e cila si rezultat i kësaj do të vështirësohet. Nuk ka garanci se pas zgjedhjeve do të formohet shumë shpejtë qeveria e re.” Këtë e tha para BNR deputeti i partisë GERB Toma Bikov. Ai edhe një herë ripohoi qëndrimin e pushtetarëve se zgjedhjet duhet të jenë të rregullta, jo para afatit. Pozita e GERB-it është e diktuar nga dëshira që gjatë muajve të ardhshëm të jetë përgatitur viti i ardhshëm financiar ekonomik.

Lidhur me anketimet sociologjike që tregojnë uljen e përkrahjes për partinë GERB, Bikov komentoi se situata është shumë dinamike dhe nuk është e sigurt nëse në zgjedhjet tabloja do të jetë e njëjtë.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja Ilijana Jotova

Janë djegur urët mes Presidentit dhe qeverisë

Njerëzit përballuan frikën dhe janë në rrugë që të deklarojnë atë që dëshirojnë, tha para televizionit BTV Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e protestave antiqeveritare, të cilat po vazhdojnë mbi 70 ditë, Jotova deklaroi se ura midis..

botuar më 20-09-19 2.45.MD
Daneilla Masheva

Prokuroria bullgare preku interesat e oligarkëve

Prokuroria bullgare përsëri duhet të mbrojë pavarësinë e vet – jo vetëm për shkak të interesave të Prokurorisë, por për shkak të interesave të shtetasve bullgarë dhe të tërë shoqërisë, tha Kryeprokurori Ivan Geshev para procedurës së zgjedhjes së..

botuar më 20-09-19 2.10.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Shkup janë të shqetësuar nga Memorandumi bullgar drejtuar Bashkimit Evropian Në Maqedoninë e Veriut partia opozitare VMRO-DPMNE po zhvillon një seri prej demonstratave të protestës kundra qeverisë së Zoran Zaevit. Një nga temat e prekura prej..

botuar më 20-09-18 3.29.MD