Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë djegur urët mes Presidentit dhe qeverisë

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: arkiv

Njerëzit përballuan frikën dhe janë në rrugë që të deklarojnë atë që dëshirojnë, tha para televizionit BTV Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e protestave antiqeveritare, të cilat po vazhdojnë mbi 70 ditë, Jotova deklaroi se ura midis Presidencës dhe Këshillit të Ministrave është djegur që prej kohe, sepse ajo dhe Presidenti nuk ishin “të dëgjueshëm”.

Konflikti u përshkallëzua sepse dy institucionet i zhvillojnë politikat e tyre në një mënyrë krejt të ndryshme. Mënyra e sinqertë është filozofia kryesore në sjelljen dhe veprimet e Presidentit dhe të institucionit tonë tashmë katër vjet. Mënyra tjetër është ajo e prapaskenës, nëpërmjet së cilës bëheshin prova për nënvlerësimin e institucionit presidencial dhe për bllokimin e iniciativave të tij, është e mendimit Nënpresidentja Jotova.


Më shumë nga rubrika

Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Shkupi duhet ta njohë të vërtetën historike

"Në qoftë se Republika e Maqedonisë së Veriut i njeh rrënjat bullgare të gjuhës dhe kombit të saj kjo do t’i vërë fund tensionit në marrëdhëniet tona dhe mundësisë që Bullgaria të vendosë veto për fillimin e negociatave për anëtarësim evropian”,..

botuar më 20-10-31 10.55.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Udhëheqësit e Maqedonisë së Veriut: Për gjuhën maqedonase dhe identitetin nuk mund të negociohet Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev deklaroi se, pohimet se gjuha dhe kombi maqedonas kanë rrënjë bullgare, “janë të papranueshme” shkruan..

botuar më 20-10-30 2.44.MD

Po vazhdon të kërkohet zgjidhje e kundërshtimeve historike mes Shkupit dhe Sofjes

Bullgaria do ta njohë gjuhën dhe identitetin maqedonas, në qoftë se Maqedonia e Veriut njeh se historikisht ato kanë rrënja bullgare. Këtë kompromis e propozoi ambasadori bullgar në BE në mbledhjen e këshillit të ambasadorëve në Bruksel , njoftoi..

botuar më 20-10-29 2.15.MD