Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë djegur urët mes Presidentit dhe qeverisë

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: arkiv

Njerëzit përballuan frikën dhe janë në rrugë që të deklarojnë atë që dëshirojnë, tha para televizionit BTV Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e protestave antiqeveritare, të cilat po vazhdojnë mbi 70 ditë, Jotova deklaroi se ura midis Presidencës dhe Këshillit të Ministrave është djegur që prej kohe, sepse ajo dhe Presidenti nuk ishin “të dëgjueshëm”.

Konflikti u përshkallëzua sepse dy institucionet i zhvillojnë politikat e tyre në një mënyrë krejt të ndryshme. Mënyra e sinqertë është filozofia kryesore në sjelljen dhe veprimet e Presidentit dhe të institucionit tonë tashmë katër vjet. Mënyra tjetër është ajo e prapaskenës, nëpërmjet së cilës bëheshin prova për nënvlerësimin e institucionit presidencial dhe për bllokimin e iniciativave të tij, është e mendimit Nënpresidentja Jotova.


Më shumë nga rubrika

Ballkani Perëndimor

Përkrahim përpjekjet e Ballkanit Perëndimor në rrugën drejtë BE-së por me kushte

“Do të vazhdojmë të përkrahim përpjekjet e gjashtë vendeve partnere (Serbia, Maqedonia e Veriut, Bonjë e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria) në rrugën e tyre drejt BE-së, por ata gjithashtu duhet të marrin përsipër përgjegjësinë e vet dhe..

botuar më 20-11-09 4.25.MD

Bullgaria nuk mund të pranojë kornizën negociuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut për BE

Bullgaria e lajmëroi Komisionin Evropian se nuk mund të pranojë kornizën negociuese të propozuar për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe projektin për deklaratë pranë saj. Kjo për arsye se ajo nuk jep garancitë e domosdoshme për plotësimin e..

botuar më 20-11-06 6.35.MD
Foto: BGNES

Ngjarjet me adresë Ballkanike

Takim përgatitor të ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit Takim i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit për Ballkanin Perëndimor do të zhvillohet më 9 nëntor në kuadrin e Presidencës së parë të përbashkët të Bullgarisë dhe..

botuar më 20-11-06 4.05.MD