Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë djegur urët mes Presidentit dhe qeverisë

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: arkiv

Njerëzit përballuan frikën dhe janë në rrugë që të deklarojnë atë që dëshirojnë, tha para televizionit BTV Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e protestave antiqeveritare, të cilat po vazhdojnë mbi 70 ditë, Jotova deklaroi se ura midis Presidencës dhe Këshillit të Ministrave është djegur që prej kohe, sepse ajo dhe Presidenti nuk ishin “të dëgjueshëm”.

Konflikti u përshkallëzua sepse dy institucionet i zhvillojnë politikat e tyre në një mënyrë krejt të ndryshme. Mënyra e sinqertë është filozofia kryesore në sjelljen dhe veprimet e Presidentit dhe të institucionit tonë tashmë katër vjet. Mënyra tjetër është ajo e prapaskenës, nëpërmjet së cilës bëheshin prova për nënvlerësimin e institucionit presidencial dhe për bllokimin e iniciativave të tij, është e mendimit Nënpresidentja Jotova.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Presidenti u solidarizua me qeverinë sa i përket Maqedonisë së Veriut

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në BE është jashtëzakonisht i rëndësishëm për regjionin dhe Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur, por duhet të kemi garanci të qarta se uniteti i kombit bullgar dhe i trashëgimisë kulturore nuk do të vendosen kurrë..

botuar më 20-11-03 4.21.MD
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria ende nuk mund të mbështetë kornizën negociuese për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

“Ende nuk jemi në gjendje të miratojmë kornizën negociuese për Republikën e Maqedonisë së Veriut.” Këtë e tha në një brifing zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Sipas saj pala maqedonase shkel..

botuar më 20-11-03 1.08.MD
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri i ka shpjeguar SHBA-së pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut

Në qoftë se tani bëjmë kompromis me Maqedoninë e Veriut, nesër do të kemi probleme. Historia jonë deri në vitin 1944 është e përbashkët, tha para televizionit BTV Zëvendëskryeministri i Sigurisë dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov...

botuar më 20-11-02 4.55.MD