Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe dhe jo përmes BE-së

Ambasadorja e Gjermanisë në Shkup Anke Holstein
Foto: mfa.gov.mk

Problemet bilaterale nuk duhet të bëhen pjesë e kornizës së negociatave për zgjerimin e BE-së, deklaroi Ambasadorja e Gjermanisë në Shkup Anke Holstein me rastin e memorandumit bullgar dërguar BE-së për gjendjen e fqinjësisë së mirë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, transmetoi BNR.

Para radios “Evropa e Lirë” ajo komentoi se problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. Bullgaria gjithmonë ka qenë një përkrahëse e madhe e afrimit të Ballkanit Perëndimor me Evropën, përfshi këtu dhe Maqedoninë e Veriut. Nuk është në interes të Bullgarisë ta bllokojë zgjerimin e BE-së në regjion, tha Holstein. Qëllimi i parë i Presidencës gjermane të BE-së është zhvillimi i konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut ndoshta gjatë muajit dhjetor, tha diplomatja.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia dhe Shqipëria kanë pranuar arbitrazhin ndërkombëtar për kufirin e tyre detar Greqia dhe Shqipëria ranë dakord t’i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për caktimin e kufirit të tyre detar, sipas ligjit detar. Këtë e..

botuar më 20-10-23 2.01.MD
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

botuar më 20-10-23 11.24.PD

Iniciativa e “Tre Deteve” dhe Bullgaria

Viti 2021 është viti, në të cilin Bullgaria do të kryesojë iniciativën e “Tre deteve”. Në një ceremoni të posaçme në qytetin Talin presidenti Rumen Radev u prit nga homologja e tij estoneze Kersti Kaljulaid. Lidhja digjitale qe mes prioriteteve estone në..

botuar më 20-10-21 3.45.MD