Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

80 vjet nga kthimi i Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Foto: BTA

Përvjetori i 80 i rikthimit të Dobruxhës Jugore dhe Nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës shënohet solemnisht në Ditën e Dobriçit. Mysafirë zyrtarë në festë janë Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, transmetoi BNR.

Para 80 vitesh më 25 shtator ushtria bullgare hyri në qytet. Kjo ndodhi në përputhje me Marrëveshjen e Krajovës që nga viti 1940. Ky është i vetmi ndryshim territorial nga koha e Luftës së Dytë Botërore, i cili është i njohur si i ligjshëm dhe i pashkelshëm nga fituesit pas vitit 1945.

Me këtë akt u vendos paqe e qëndrueshme midis Bullgarisë dhe Rumanisë.

Më shumë nga rubrika

Maskë pa gojë dhe një varr masiv – Kriporja rreth qytetit Provadia zbulon sekretet e veta

Përfundoi stina e sivjetshme arkeologjike e qendrës më të vjetër në Evropë për prodhimin e kripës që daton nga mijëvjeçari i 5-4 përpara Lindjes së Krishtit dhe është kthyer në qytetin e parë prehistorik në kontinent. Objekti është i vendosur rreth..

botuar më 20-11-03 7.00.PD

Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Pimen Zografski

Më 3 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Pimen Zografski, sot është gjithashtu festë e piktorëve dhe restauruesve bullgarë. Pimen Zografski ka lindur në Sofje dhe ka kaluar një pjesë prej jetës së tij në Manastirin e Zofrafit. Pas..

botuar më 20-11-03 4.55.PD

Sot nderojmë Shën Anargjirët Kozma dhe Damian

Kisha Ortodokse Bullgare nderon sot çudibërësit Kozma dhe Damian. Ata kanë qenë vëllezër nga Asiria. Nëna e tyre ka qenë e krishterë, ndërsa babai – pagan. Edhe Kozma, edhe Damian kanë qenë besimtarë të mëdhenj dhe që t’i ndihmojnë njerëzit kanë..

botuar më 20-11-01 4.00.PD