Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Monitorimi mbi Bullgari do të vazhdojë, është e mendimit Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: Svetosllava Kuzmanova, BNR

Përveç raporteve për sundimin e ligjit do të vazhdojë edhe monitorimi mbi Bullgari në kuadrin e mekanizmit për monitorim dhe bashkëpunim dhe “kjo do të prishë imazhin e vendit tonë në një situatë mjaftë të ndërlikuar në Bashkimin Evropian”. Këtë e deklaroi në eterin e BNR-së Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e raportit të pritur të KE-së për Bullgarinë.

“Kam informacion se po përgatitet një rezolutë e posaçme për Bullgarinë. Rezoluta e veçantë për një shtet është diçka shumë e rrallë. Institucionet evropiane nuk kanë dëshirë të përzihen në proceset e brendshme, sidomos në ato politike”, nënvizoi Jotova.

Sa i përket situatës në vend Nënpresidentja vuri në dukje se që të dalim nga kriza, ka nevojë për stabilitet politik, autoritet ndërkombëtar, përkrahje shoqërore.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia dhe Shqipëria kanë pranuar arbitrazhin ndërkombëtar për kufirin e tyre detar Greqia dhe Shqipëria ranë dakord t’i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për caktimin e kufirit të tyre detar, sipas ligjit detar. Këtë e..

botuar më 20-10-23 2.01.MD
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

botuar më 20-10-23 11.24.PD

Iniciativa e “Tre Deteve” dhe Bullgaria

Viti 2021 është viti, në të cilin Bullgaria do të kryesojë iniciativën e “Tre deteve”. Në një ceremoni të posaçme në qytetin Talin presidenti Rumen Radev u prit nga homologja e tij estoneze Kersti Kaljulaid. Lidhja digjitale qe mes prioriteteve estone në..

botuar më 20-10-21 3.45.MD