Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov: Raporti i KE-së është objektiv

Foto: BGNES

Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se raporti i djeshëm për sundimin e ligjit në atë pjesë, e cila i përket Bullgarisë është objektiv, bëri të ditur nga Brukseli korrespondentja e BNR Angelina Piskova. Duke hyrë në takimin e liderëve të BE-së në Bruksel Borisov shtoi se qeveria bullgare do të zbatojë të gjitha rekomandimet në dokument.

Desha ta falënderojë Komisionin Evropian për raportin objektiv, i cili ka konstatuar si përparimin e Bullgarisë, ashtu dhe të metat tona”, tha Borisov.


Më shumë nga rubrika

Antonijo Milloshoski

Ka formulë për zgjidhjen e kundërshtimeve historike bullgaro maqedonase

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut Bojko Borisov dhe Zoran Zaev duhet të merren vesh në takimin mes tyre muajin tjetër në Sofje se “Goce Dellçev është maqedonas në kuptimin regjional të fjalës dhe bullgar nga pikëpamja e..

botuar më 20-10-19 4.25.MD

Analizues politikë shohin një rirregullim të mjedisit politik në Bullgari

Mbi 100 ditë vazhdojnë protestat nën dritaret e pushtetit në Sofje, si dhe në qytetet e mëdha në vend me kërkesë për dorëheqje të qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm Ivan Geshev. Gjatë ditëve të fundit  ndaj pakënaqësisë civile u bashkuan..

botuar më 20-10-19 3.26.MD

100 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Hungarisë

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për një vizitë zyrtare në Hungari në lidhje me përvjetorin e 100 të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe. Me rastin e kësaj dite do të..

botuar më 20-10-19 1.02.MD