Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtabi Operativ Kombëtar do të japë rekomandime në varësi të përhapjes së Covid-19

prof.Kantarxhiev
Foto: arkiv

Profesori Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës së Sëmundjeve Ngjitëse dhe të Parazitit tha para bTV se shtabet krahinore do të marrin vendime për masat në varësi të të dhënave për përhapjen e Covid-19 në rajonet përkatëse. Shtabi Operativ Kombëtar do të japë vetëm rekomandime. Profesori tha se tani duhet të tregohet kujdes më të madh ndaj azileve dhe spitaleve që të mos kthehen në vatra të përhapjes së infeksionit. Tani për tani në shkollat nuk ka probleme. Specialisti rekomandoi shfrytëzimin e gjerë të testeve të shpejta kështu që të shpëtohet sistemi shëndetësor.


Më shumë nga rubrika

Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili..

botuar më 22-05-26 2.26.MD

Bullgaria dhe Greqia certifikuan lidhjen e re dypalëshe të gazit

Rregullatorët bullgarë dhe grekë të energjisë certifikuan ndërlidhjen e gazit të kompanisë IGB. Shfrytëzimi komercial i interkonjektorit do të fillojë pas datës 1 korrik 2022. Objekti ka një rëndësi strategjike dhe lejon lidhjen e sistemeve të..

botuar më 22-05-26 1.02.MD

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD