Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Thirrje për qëndrim të përbashkët evropian ndaj sigurisë rajonale

Foto: BGNES

Në Athinë presidenti bullgar Rumen Radev dhe kryeministri grek Kiriakos Micotakis diskutuan perspektivat e partneritetit strategjik midis Bullgarisë dhe Greqisë, investimet reciproke dhe bashkëpunimin në siguri.

Presidenti Radev tha se sfidat para sigurisë regjionale kërkojnë qëndrim të përbashkët evropian.

I përbashkët ishte qëndrimi, se lidhjet energjetike, transportuese dhe digjitale në Evropën Juglindore janë me rëndësi jo vetëm për regjion por edhe për gjithë BE-në.

Bullgaria dhe Greqia japin shembull, se në Ballkan mund të ketë paqe, fqinjësi të mirë, bashkëpunim të frytshëm. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në takimin me homologen e tij greke Ekaterini Sakellaropullu. Marrëdhëniet dypalëshe bazohen në vizionin e përbashkët për paqen dhe qëndrueshmërinë në rajon, tha presidentja greke Ekaterini Sakellaropullu.


Më shumë nga rubrika

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD

U ndanë para për riparimin e tempujve të krishterë dhe myslimanë

Qeveria ka caktuar më shumë se 800 000 euro për rinovimin e dy kishave ortodokse dhe xhamisë “Makbul Ibrahim Pasha” në qytetin Razgrad, njoftoi BTA. “Në Bullgari, vetëm toleranca etnike, mirëkuptimi midis feve dhe midis njerëzve mund ta çojë vendin..

botuar më 21-03-04 3.04.MD