Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimi Bansko po pret një stinë të dobët dimërore

Bansko
Foto: arkiv

Pritet që shumë pak turistë të huaj ta vizitojnë vendpushimin dimëror Bansko këtë vit. Deri tani pothuajse nuk ka rezervime të paguara, ndërsa një turoperator britanik deklaroi se i ndalon fluturimet charter deri në Bullgari për shkak të kufizimeve sa u përket udhëtimeve jashtë shtetit për shkak të koronavirusit, transmetoi BNT.

Dega tursitike në vendpushim do të shpresojë kryesisht tek tuistët nga Bullgaria dhe vendet fqinje – Rumania, Turqia dhe Greqia. Një pjesë e hoteleve, të cilat janë pronë e anglezëve, nuk do të hapin dyer.

Më shumë nga rubrika

Sllënçev Brjag është vendpushimi më i leverdishëm evropian për britanikët

Kompleksi në Detin e Zi është në krye të klasifikimit të Postave Britanike për vendpushimet më të leverdishme në Evropë gjatë vitit 2021. Klasifikimi përgatitet sipas çmimeve të 8 produkteve të njohura dhe atraksioneve gjatë kohës së pushimeve..

botuar më 21-03-11 7.15.PD

Operatorët turistikë bullgarë insistojnë për parashikueshmëri në masat antiepidemike

Vendosja e karantinës është një pengesë administrative që do të çojë përsëri në bllokimin e aktiviteteve të operatorëve turistikë dhe do të shkaktojë humbje të konsiderueshme për udhëtimet tashmë të paguara, sipas Shoqatës “E ardhmja për Turizmin”,..

botuar më 21-03-10 10.24.PD

Fshati Çavdar me atraksione të shumta për të vegjël e të mëdhenj

Fshati piktoresk malor Çavdar mahnit gjithë Bullgarinë me pamjet e tij moderne evropiane, me rrugët e veta të asfaltuara, ndërtesat e rehabilituara, trotuaret e rinovuara, me kopshtin e fëmijëve me një bukuri përrallore. Qeveria lokale i është përkushtuar..

botuar më 21-03-10 7.15.PD