Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

100 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Hungarisë

Foto: EPA/BGNES

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për një vizitë zyrtare në Hungari në lidhje me përvjetorin e 100 të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe.

Me rastin e kësaj dite do të shënohet edhe Dita e Miqësisë Bullgaro-Hungareze.

Kjo është vizita e parë zyrtare e zonjës Zaharieva në Hungari.

Pritet ajo të bisedojë me ministrin hungarez të punëve të jashtme dhe të tregtisë Peter Sijarto. Të dy ata do të diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimin ekonomik dhe energjetik, krizën me Covid-19 etj.

Në kuadrin e vizitës Ekaterina Zaharieva do të dekorojë me Shenjen e Artë të Nderit të Ministrisë së Punëve të Jashtme bullgarë dhe hungarezë të dalluar të cilët kanë kontribut në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Në ceremoni, e cila do të zhvillohet në Muzeun Kombëtar Hungarez, ministrja Zaharieva do të hapë një instalacion artistik me shkronjat bullgare.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Ministria e Punëve të Jashtme zhvilloi një bisedë me udhëheqësin e përkohshëm të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Sofje Ministria bullgare e Punëve të Jashtme ka ftuar për bisedë udhëheqësin e përkohshëm të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në..

botuar më 20-11-27 3.52.MD
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov përshëndeti Zoran Zaev për pozitën e tij sa i përket Bullgarisë

Zëvendëskryeministri Krasimir Karakachanov përshëndeti Kryeministrin e Maqedonisë Veriore Zoran Zaev për pozicionin e deklaruar në intervistën e tij për BGNES dje dhe theksoi se nëse shkojmë në këtë drejtim, vitin e ardhshëm mund të flasim për..

botuar më 20-11-26 3.29.MD