Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja pret Ditën Botërore të Operës me shfaqje të anuluara

Foto: operasofia.bg

Me shfaqje të anuluara për shkak të krizës me koronavirusin, Opera dhe Baleti i Sofjes festojnë Ditën Botërore të Operës – 25 tetorin.

Ditë të vet për të festuar arti operistik ka nga viti 2019. Iniciativa ishte i organizatës profesionaleOpera Europa, e cila bashkon 200 teatro muzikore nga mbarë bota.

Data 25 tetor nuk u zgjodh rastësish. Ajo lidhet me ditëlindjen e Zhorzh Bisez, lindur më 25 tetor 1838, dhe të Johan Shtrasuit – bir, lindur më 25 tetor 1825, pra kompozitorë etalonë të artit operistik dhe të artit të operetës.

Ideja fillestare e Operës së Sofjes ishte të shënonte ditën me “Karmen” nga Zhorzh Bize. Interpretimi i regjisorit të shfaqjes Pllamen Kartallov përbën një përzierje origjinale të modernizmit dhe traditave të teatrit antik grek dhe teatrit të lashtë NO.

Në vitin 2018 kjo shfaqje u prezantua në Japoni ku fitoi entuziazmin e spektatorëve dhe kritikës muzikore. Për shkak të përhapjes së infeksionit të Covid-19 shfaqja do të prezantohet para publikut pas përmirësimit të situatës.

Për shkak të situatës epidemike Opera e Sofjes anuloi 18 shfaqje të veta të cilat duhej të prezantonte deri më 8 nëntor.


Më shumë nga rubrika

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD

Kapana në Plovdiv është pjesë nga “Trashëgimia Kulturore Еvropiane në Veprim”

Kapana në Plovdiv është lagja e parë e industrive krijuese në Bullgari. Ajo tanimë është pjesë nga lista evropiane me qytete “Trashëgimia kulturore në veprim”,  të cilët kanë realizuar ide inovative për ruajtjen e trashëgimisë kulturore...

botuar më 20-11-22 7.10.PD