Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari: Dita e 233

Foto: Pixabay

Në kushtet e Covid-19 spitalet duhet të jenë solidare

Në spitalin e urgjencës “Pirogov” shtojnë numrin e shtretërve në repartet intensive. Këtë e njoftoi drejtori i spitalit profesor Asen Balltov. Imponohet që edhe një etazh i tërë të mbyllet për mjekim të 60 vetave nga personeli, të cilët janë të sëmurë. Sipas profesorit Balltov 13 spitale në Sofje nuk mund të pranojnë tërë rrymën e të sëmurëve me koronavirus të cilët kanë nevojë për mjekim aktiv. Prandaj është e domosdoshme që të gjitha spitalet në mënyrë solidare t'i pranojnë këta pacientë.


Organizata të pacientëve ngulin këmbë që kujdesi për të sëmurët kronikë të mos ndalet

Disa organizata të pacientëve në Bullgari dënuan urdhrin e ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov për ndërprerjen e pranimit të planifikuar dhe të operacioneve të planifikuara në spitalet në vend.

Organizatat insistojnë që Ministria e Shëndetësisë të sigurojë mjekim për të gjithë pacientët nëpërmjet caktimit të spitaleve të gjelbra ose të korridoreve të gjelbra shëndetësore.


Saktësuan kushtet dhe rendin e kalimit drejt formës së mësimdhënies në distancë

Shkollat mund të kalojnë drejt mësimdhënies në distancë pasi marrin leje nga Ministri i Arsimit me propozim të drejtorëve të shkollave, bëri të ditur Ministria e Arsimit, transmetoi BTA.

Propozimi për këtë formë të mësimdhënies do të bëhet nga drejtorët e krahinave, ku ka situatë më të rëndë epidemike, dhe ato janë vendosur në zonën e kuqe, ose në atë me ngjyrë portokalli, si dhe kur në shkollë është rritur numri i të sëmurëve, i atyre, të cilët janë në karantinë, kur rritet numri i rasteve pozitive të Covid-19, ose i rasteve të gripit.


Punëdhënës dhe hotelierë u takuan me ministrin e turizmit

Përfaqësues të Konfederatës së Punëdhënësve dhe Industrialistëve në Bullgari dhe të Asociacionit të Hotelierëve dhe Restoranteve në Bullgari u takuan me ministren e turizmit Marijana Nikollova. Përfaqësuesit e të dy organizatave ngulën këmbë për koordinimin e masave të ardhshme antiepidemike me të gjithë përfaqësuesit e degës turistike.

Ministrja Nikollova theksoi, se është me rëndësi të dëgjohet zëri i biznesit dhe shtoi se përpjekjet e ministrisë janë të orientuara te zhvillimi i ardhshëm i sektorit turistik në Bullgari.


Kryeprokurori i Bullgarisë është nën karantinë

Ivan Geshev  vetë u izolua, për shkak të testit pozitiv të një pjesëtari nga familja e tij. Vet ai shpalli në profilin e tij social në Twitter, se e ka vënë vet veten nën karantinë, në pritje të udhëzimeve nga autoritetet shëndetësore. Ai nënvizoi se, “me shembullin personal dhe duke respektuar rregullat, çdo një u ndihmon mjekëve  në luftën e tyre me pandeminë” dhe iu uroi “shëndet të gjithëve”.


14.5% janë të infektuarit me Covid-19 nga 2 257 teste të realizuara

Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë regjistruar 327 raste të reja të Covid-19. Nga 2 257 PCR testet 14.5% janë pozitive. Në spital mjekohen 2036 veta, 146 prej të cilëve janë në repartet intensive. Të shëruarit janë 122, ndërsa të vdekurit me Covid-19 – 10 veta. Të vdekurit që nga fillimi i pandemisë janë 1094 veta.Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 265

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19 Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në..

botuar më 20-11-27 6.02.MD

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19

Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në mënyrë elektronike. Kushti është që pacienti të ketë të paktën dy nga simptomat e..

botuar më 20-11-27 5.54.MD

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD