Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Sportet dimërore e forcojnë shëndetin tuaj” - kjo është motoja e stinës së ardhshme

Foto: Facebook / Ministria e Turizmit

Llojet e specializuara të turizmit do të jenë fokusi bazë në Programin Vjetor për reklamë turistike kombëtare për vitin 2021. Qëllimi është që Bullgaria të afirmohet si një destinacion i parrezikshëm dhe i qetë me mundësi të larmishme për pushim gjatë të gjitha stinëve. Aksenti do të bjerë  mbi propozimet për pushime mes natyrës, itineraret kulturore, ose dhe të tilla të degustimit të verës si dhe mbi itineraret kulinare. Këtë e tha zëvendëskryeministrja dhe ministre e turizmit Marijana Nikollova gjatë kohës së mbledhjes të zhvilluar online të Këshillit Kombëtar të Turizmit.

Nga departamenti turistik deklaruan se mbështeten më tepër tek miqtë nga vendet fqinje dhe për më tepër te turistët bullgarë. Gjatë kësaj vere në sajë të bashkatdhetarëve tanë hotelet jashtë vendpushimeve të mëdha detare patën një stinë relativisht të mirë në sfondin e një kolapsi prej 70% të pushuesve të huaj për shkak të krizës me Covid-19.


Promovimi i Bullgarisë jashtë shtetit do të realizohet më tepër online. Kurse për moto të fushatës  është zgjedhur thënia “Sportet dimërore e forcojnë shëndetin tuaj”. Mesazhi është i përshtatur  me ndryshimin në sjelljen e turistëve në lidhje me shpërndarjen e Covid-19.

Gjatë muajve të ardhshëm pritet një zbaticë serioze e turistëve nga Rusia, Izraeli dhe Britania e Madhe.Do të mbështetemi tek udhëtimet nga shtetet fqinje, por gjatë një situate më të këndshme epidemike. Në këtë drejtim me një rëndësi të madhe është që kufijtë e Ballkanit të mbeten të hapur. Nga departamenti deklaruan  se për këtë qëllim do të punohet aktivisht, përfshi dhe në një nivel të lartë diplomatik. Fushata për tërheqjen e turistëve gjatë dimrit parashikon gjithashtu një reklamë të jashtme, si dhe një varg veprimtarish të marketingut në shtetet fqinje.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Facebook / Ministria e Turizmit


Më shumë nga rubrika

Vendpushimi Albena

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena. Në vendpushim ka..

botuar më 21-06-10 7.29.MD

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

botuar më 21-06-10 10.16.PD

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

botuar më 21-06-08 12.38.MD