Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 500 mln euro nga BE për shpenzimet e para kundër Covid-19

Foto: BGNES

Bullgaria mund të shpresojë në mbi gjysmë miliardë euro nga Bashkimi Evropian, me të cilët të mbulojë shpenzimet e saj të para në luftën kundër epidemisë së koronavirusit. Shuma do të livrohet menjëherë pasi raporti për këtë instrument të ri do të miratohet nga Parlamenti Evropian në lexim të dytë, deklaroi për BNR eurodeputeti Andrej Novakov. “Ky instrument financohet  me datën  kur kanë nisur projektet për përballimin e krizës me Covid”, shtoi ai. 


Më shumë nga rubrika

18.7 për qind inflacion vjetor në shtator

Norma vjetore e inflacionit u përshpejtua për të 19-in muaj radhazi dhe arriti në 18.7 për qind në shtator krahasuar me 17.7 për qind në gusht, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Ky është niveli i tij më i lartë që nga viti..

botuar më 22-10-17 5.09.MD
Atanas Pekanov

Një konkurs do të përcaktojë imazhet në monedhat euro bullgare

Opsioni më i mirë për monedhat euro bullgare është të kemi një konkurs në të cilin do të mund të zgjedhim se çfarë të jetë simboli në to, tha zëvendëskryeministri nga qeveria e përkohshme Atanas Pekanov në lidhje me planet për hyrjen e Bullgarisë..

botuar më 22-10-13 10.32.PD

Për shkak të rritjes së çmimeve, bullgarët kursejnë në çdo gjë, vetëm 11% janë optimistë

78% e bullgarëve kanë frikë se si do t'i përballojnë shpenzimet e veta në vitin 2023, sipas një sondazhi kombëtar mbi qëndrimet ekonomike nga agjencia Trend. 77% kufizojnë blerjet e mallrave shtëpiake për shkak të çmimeve të larta. 73% kufizojnë..

botuar më 22-10-12 10.44.PD