Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

40 për qind prej bullgarëve e konsiderojnë Covid-19 armë biologjike

Foto: arkiv

40 për qind nga bullgarët janë të mendimit se koronavirusi është një armë biologjike krijuar për të zvogëluar popullsinë e Tokës. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi i Agjencisë “Trend”.

33 për qind nga të anketuarit mendojnë se Covid-19 nuk është më i rrezikshëm se sa gripi sezonal.

Sipas 17 për qind – ky virus nuk ekziston dhe kjo është një mashtrim botëror. Në qershor 23 për qind e shprehën këtë qëndrim. Dallimi i detyrohet rritjes së numrit të të sëmurëve dhe të rasteve të vdekjes, ose faktit se njerëzit tashmë njohin një person që është i sëmurë ose ka pasur koronavirus.

45 për qind mendojnë se vaksinë ekziston por ajo fshihet në mënyrë që të përhapet sëmundja edhe më tej kështu që kompanitë farmaceutike të përfitojnë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 319

Certifikata e vaksinimit nuk është diskriminuese Për të përmbushur planin e BE për vaksinimin e 70 për qind të njerëzve në komunitet deri në pranverë, kompanitë farmaceutike duhet të përmbushin kontratat e furnizimit me vaksina dhe vendet anëtare..

botuar më 21-01-20 8.15.MD

Bojko Borisov përshëndeti Presidentin e ri të SHBA-së Joe Biden

Nëpërmjet profilit të vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Joe Biden me rastin e hyrjes së tij në detyrë si Presidenti i 46 i SHBA-së, si dhe Nënpresidenten Kamala Devi Harris. “E përshëndes Joe Biden dhe Kamala Harris me..

botuar më 21-01-20 7.58.MD

Ministria e Shëndetësisë: Lokalet nuk do të hapen para datës 18 shkurt

Ministria e Shëndetësisë nuk përkrah kërkesën e lokaleve dhe restoranteve për të rifilluar punë më 1 shkurt. Këtë e deklaroi në Veliko Tërnovo Ministri Kostadin Angellov, duke saktësuar se hiqen kufizimet për sportin. Ai ripohoi se që nga 4 shkurti..

botuar më 21-01-20 7.29.MD