Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kriza është rezultat i mosrespektimit të masave kundërepidemike

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov
Foto: BGNES

Nuk e kemi lejuar Bullgarinë të jetë në vendet e para në botë për nga vdekshmëria. "Që nga fillimi i epidemisë ne u bëjmë thirrje njerëzve për t’i ndjekur masat. Kjo është rezultat i mosrespektimit të tyre, nënvlerësimit të virusit dhe djegies së maskave përpara Këshillit të Ministrave. Mosbesimi i madh ndaj sistemit, i akumuluar gjatë viteve, çoi në këtë rezultat" – tha para televizionit bTV Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angelov.

Nuk kemi humbur asnjë ditë. Kisha takime me shtabet, organizimi u bë sipas mundësive në rajonet përkatëse. Problemi është mungesa e mjekëve. Sistemi ka nevojë për riparime serioze, por nuk ka konsensus publik dhe politik për këtë, shtoi Angelov.


Më shumë nga rubrika

Qendrat e ushqimit hapen më 1 mars

Restorantet dhe lokalet do të hapen më 1 mars. Klubet e natës pas 14 marsit. Këtë e kontraktuan pronarët dhe Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angellov. Nga biznesi njoftuan se hasën mirëkuptim në bisedimet me Ministrin, shkruan faqja e..

botuar më 21-01-26 3.44.MD

Zgjatën gjendjen e jashtëzakonshme epidemike

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike zgjatet deri më 30 prill. Qeveria miratoi vendimin dhe Kryeministri Bojko Borisov urdhëroi Ministrin e Shëndetësisë të përgatitë një urdhër me afate të përcaktuara qartë për lehtësimin gradual të masave...

botuar më 21-01-26 3.24.MD
Dr. Skender Sila

Dr. Skender Sila: Shpresoj se vaksinimi kundër Covid-19 do të përshpejtohet

Heqja e masave kufizuese kundër Covid-19 duhet të ndodhë me vëmendje të madhe dhe një kontroll strikt. Për këtë paralajmëroi në një intervistë për BNR dr. Skender Sila – përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Sipas..

botuar më 21-01-26 2.21.MD