Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është në gatishmëri për të dalë nga kriza

Foto: arkiv

Qëllimi ynë është që të dalim nga pandemia, që të mund që vitin tjetër PBB-ja të kthehet përsëri në nivelet 3.8 – 4 për qind. Pas krizës, pasi ekonomia evropiane fillon të rimëkëmbet, dhe kjo medoemos do të ndodhë me vaksinimin, do të jemi të parët që do të dalim nga ajo. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës së tij në Bullgarinë Jugore të transmetuar në Facebook.

Me rastin e kritikave ndaj buxhetit të miratuar për vitin 2021 Kryeministri iu përgjigj me të dhënat e fundit të agjencisë Standard & Poor's", e cila ripohoi vlerësimin afatgjatë dhe afatshkurtër të kreditit të Bullgarisë në monedhë të huaj dhe vendase 'BBB/A-2' me perspektivë stabile, si dhe me raportin e Moody's, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

dr. Stanimir Hasërxhiev

Përpjekjet kundër Covid-19 duhet t’u drejtohen më të prekshmëve

Në Bullgari, organizimi i vaksinimit nuk është i mirë dhe nuk ka vaksina për të gjithë. Kjo është arsyeja se pse është me rëndësi që vendi ynë të vaksinojë dhe të mbrojë së pari të sëmurët kronikë dhe të moshuarit, sepse ata janë më të rrezikuarit...

botuar më 21-01-26 11.07.PD

Asociacioni i prodhuesve të duhanit ngul këmbë për ndihmë për shkak të Covid-19

Asociacioni kombëtar i prodhuesve të duhanit ngul këmbë që gjatë vitit 2021 dega të marrë ndihmë shtetërore sipas skemës de minimus. Tema do të diskutohet gjatë Këshillit Konsultativ për duhanin sot, transmetoi reporterja jonë Veselina Millanova...

botuar më 21-01-26 9.29.PD

772 raste të reja të koronavirusit nga gjithsej 13 540 teste të kryera

772 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. postuar në mesnatë. 5.7% e totalit të 13 540 testeve të kryera janë pozitive. 60 njerëz vdiqën nga..

botuar më 21-01-26 9.04.PD