Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbërrijnë 300 doza të heparinës me peshë të ulët molekulare për Covid-19

Foto: Zyra e Shtypit e Këshillit të Ministrave

Sot në Bullgari mbërrijnë 300 doza të heparinës me peshë të ulët molekulare për mjekimin e Covid-19. Në mbledhjen e sotme të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov vuri në dukje se “Remdesivir” – ilaçi tjetër i cili përdoret për mjekimin e infeksionit të koronavirusit në vend, është i mjaftueshëm në vendin tonë.

Kryeministri ka dhënë urdhër që të kontrollohet çdo ditë nëse ka ilaçe të mjaftueshme për terapinë e pacientëve të infektuar me virusin e ri, transmetuan reporterët e BNR-së.


Më shumë nga rubrika

Andon Balltakov

Drejtori i Përgjithshëm i BNR Andon Balltakov jep dorëheqjen

Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) Andon Balltakov ka paraqitur një kërkesë për përfundimin e parakohshëm të kontratës së tij për menaxhimin e medias nga 6.8.2021. “Motivet janë thellësisht personale, kjo është arsyeja..

botuar më 21-08-02 5.14.MD

Emri Varna shfaqet në brezin kryesor asteroid midis Marsit dhe Jupiterit

Bashkimi Astronomik Ndërkombëtar miratoi emrin “Varna” për asteroidin 510466, njoftoi Doc. Vesellka Radeva nga Observatori Astronomik Detar dhe Planetarium i Shkollës Detare në Varna. Ai rrotullohet rreth Diellit për 2 vjet e 9 muaj në një orbitë..

botuar më 21-08-02 4.43.MD

Fluks i emigrantëve ilegalë drejt Sofjes

Më shumë se 70 emigrantë të paligjshëm u kapën në Sofje më 31 korrik, 1 dhe 2 gusht. Policia tha para BNR se javët e fundit ka kapur refugjatë çdo ditë. Shumica e emigrantëve ilegalë në Sofje u kapën më 31 korrik - 55. 6 të tjerë u arrestuan më 1..

botuar më 21-08-02 2.01.MD