Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 në Bullgari: Dita e 271

Foto: BGNES

Parlamenti miratoi propozimin e qeverisë për të përfshirë Bullgarinë në marrëveshjet e BE-së për blerjen e vaksinave kundër COVID-19

Vaksina nuk do të përfshihet në kalendarin e imunizimit të Bullgarisë. Ajo do të vendoset vetëm pas pëlqimit të informuar të pacientit, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në Parlament, njoftoi BTA.

Me ndryshimet në Ligjin për Shëndetin Ministri mori të drejtën të vendosë izolim të detyrueshëm të të infekturave dhe të mbartësve të infeksionit, si dhe karantinë të detyrueshme të personave që janë në kontakt. Shkelësit e karantinës do të gjobohen me 2500 euro.

Në rast gjendjeje të jashtëzakonshme, ose të gjendjes së jashtëzakonshme epidemike Ministri mund të ndalojë përkohshëm edhe eksportin e ilaçeve.

3138 janë rastet e reja të koronavirusit nga 8478 teste

3138 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari të regjistruara për 24 orët e fundit.

Kjo përbën 37 për qind nga 8478 PCR testet e realizuara.

Më shumë janë sapo të infektuarit në kryeqytetit – 624, Plovdiv – 337, Varna – 266, Burgas – 242.

Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ.

U shëruan 2206, ndërsa 159 veta me infeksionin e konfirmuar të koronavirusit vdiqën.

Në spital mjekohen 6635 pacientë me Covid-19, prej tyre 523 në reparte intensive.

Sipas të dhënave zyrtare rastet aktive në Bullgari te momenti i tanishëm janë 92 360.

Ndërkohë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë bënë thirrje për të vazhduar respektimin e masave preventive shëndetësore megjithëqë pritet që vaksinimi kundër koronavirusit të fillojë muajit e ardhshëm.

Hotelet në pushimoren bregdetare Allbena mbeten të mbyllura për festat e fundvitit

Të gjitha hotelet në pushimoren Allbena në bregdetin verior bullgar mbeten të mbyllura për festat e fundvitit, megjithë mundësitë për sport dhe SPA jashtë sezonit aktiv. “Me më shumë rëndësi për të gjithë ne është të mbrojmë shëndetin e familjeve tona” tha para BNR Varna Krasimira Stojanova – përfaqësuese e Shoqatës Aksionare “Allbena”.

Në kompleks presin që sezoni i ardhshëm i verës të jetë sezon i rezervimeve në minutën e fundit.

Në pikëkalimet kufitare do të ketë broshura në gjuhë të huaj me informacion për Covid-19

Broshurat do të jenë në 9 gjuhë dhe do të përhapen në të gjitha kufijtë tokësorë dhe ajrorë për udhëtarët që vijnë në vend.

Mysafirët do të informohen se si destinacion Bullgaria ka vulë për siguri dhe higjienë Safe Travels Stamp nga Këshilli Botëror për Udhëtime dhe Turizëm. Botimi do të jetë në anglisht, gjermanisht, frëngjisht, rusisht, rumanisht, serbisht, greqisht, turqish dhe bullgarisht. Në të do të shënohen se çfarë masash të reja të ndërmarrin turistët në rast simptomash eventuale.

Gjithçka më të rëndësishme për COVID-19 në shqip mund të lexoni në seksionin tonë të posaçëm për koronavirusin.

Mund të gjeni informacion aktual për koronavirusin dhe masat në Bullgari në akoma 9 gjuhë në ueb sajtin e Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria këmbëngul të marrë 52 000 doza të AstraZeneca sot

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov i dërgoi një letër kompanisë "AstraZeneca" dje për shkak të vonesave në dërgesat, njoftoi BNT. Bëhet e qartë se më 1 mars Bullgaria ndoshta do të marrë pak më shumë se 1/3 prej 142 mijë dozave për të cilat..

botuar më 21-02-25 10.36.PD

1733 janë rastet e reja të koronavirusit, 505 janë të shëruarit

1733 janë rastet e reja të koronavirusit, të regjistruara në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit nga 12 066 teste të kryera. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 464, pasuar nga Plovdivi - 139 dhe Burgasi - 94 të infektuar. Kjo tregohet nga të..

botuar më 21-02-25 8.41.PD
Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD