Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë përvjetorin e 111 nga lindja e poetit Nikolla Vapcarov

Nikolla Vapcarov
Foto: arkiv

Nikolla Vapcarov lindi më 7 dhjetor të vitit 1909 në qytetin Bansko në familjen e Jonko Vapcarovit, njeri prej komitëve të krahinës së Pirinit dhe aktivist i VMRO-së. Nëna Elena Vapcarova ishte një grua e arsimuar dhe inteligjente, e diplomuar në Kolegjin Amerikan në qytetin Samokov.

Ndër mysafirët në shtëpinë në Bansko që kur ishte i vogël ishin intelektualë të tillë të njohur si poetët Pejo Javorov dhe Elisaveta Bagrjana, piktorët Konstantin Shtërkellov, Ivan Penkov etj. Mbretërit Ferdinand dhe Boris III gjithashtu ishin ndër miqtë e familjes Vapcarov.

Nikolla Vapcarovi është një nga figurat më të diskutueshme në leximin bullgaro-maqedonas të historisë. Për shkak të pjesëmarrjes së tij në Rrethin Letrar Maqedonas të krijuar në Sofje me urdhër të Kominternit, studiuesit në Shkup e tregojnë atë si një poet antifashist maqedonas. Por Vapcarovi është pjesë e letërsisë bullgare dhe ndryshe nga anëtarët e tjerë të Rrethit ai kurrë nuk shkroi mbi normën letrare "maqedonase" të krijuar dhe të imponuar në atë kohë.


Më shumë nga rubrika

Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi

Shkrimtari Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi "Premio Strega Europeo". Ai është bullgari i parë që merr çmimin në kategorinë e autorëve evropianë dhe shkrimtari i parë nga Evropa Lindore që e merr atë. Çmimi u dha..

botuar më 21-10-18 9.12.PD
Foto: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje

Arti i të shkruarit dhe magjia e fjalëve po bashkojnë gjithnjë e më shumë Bullgarinë dhe Shqipërinë

Para disa ditësh Ambasada Shqiptare në Bullgari në bashkëpunim me Katedrën e Ballkanistikës në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” promovuan librin e autorit, piktorit dhe fotografit shqiptar Fate Velaj titulluar “Kryqëzimi”, i..

botuar më 21-10-11 11.29.PD
Zahari Kamenov

Një shëtitje fotografike në studion e Zahari Kamenovit

Në studion e Zahari Kamenovit   gjithmonë ka një ngjyrim të veçantë dhe është shumë interesante. Piktori ka prezantime të shumta jashtë shtetit - në Meksikë, Kore, Gjermani, Zvicër, Francë, Holandë, Turqi, Çeki, Japoni. E vizitojmë në një moment të..

botuar më 21-10-11 7.15.PD