Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndihmë bullgare për një qendër humanitare fëmijësh në Shkup

Foto: mfa.bg

Ambasadori i Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut Angell Angellov dhe bashkëshortja e tij Biljana dhuruan pako ushqimore për 30 familje të cilat shfrytëzojnë shërbimet e Qendrës Ditore “Dozë Lumturie” në Shkup. Qendra është e specializuar në punën me fëmijë me sindromën Daun.

Kjo ndihmë humanitare u sigurua me vendim të qeverisë bullgare në sajë të iniciativës së Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva.

Tashmë bëmë dhurata për 250 familje me fëmijë me nevoja të veçanta nga Maqedonia e Veriut. Këto janë më se 2 tona ushqimesh dhe dezinfektuesish. Nga Qendra Ditore “Dozë Lumturie” i falënderuan Bullgarisë për vëmendjen dhe për këtë gjest human, transmetoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Të qëndisësh verore me qëndisje popullore nga veshjet popullore

Sot në Bullgari dëbojmë dimrin dhe i hapim rrugë pranverës, duke varur një verore në jakën e xhaketës. Rrënjët e nuskave të kuqe me të bardhë për shëndet janë në të kaluarën e largët të popullit tonë. Kurse përfytyrimi për veroren është i lidhur ngushtë..

botuar më 21-03-01 8.05.PD

Dita e një familjeje bullgare nga Rodopet: Atixhe dhe Mustafa

Malet Rodope janë burim i bukurive të pashtershme natyrore. Turisti kureshtar, i etur për një kontakt me mënyrën e jetës dhe traditat e bullgarëve në këto toka dhe sot mund të zhytet në të kaluarën, duke vizituar ndonjë nga fshatrat e strukur në..

botuar më 21-03-01 7.05.PD

Program treditor online në Evropën Qendrore me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë

Me rastin e festës kombëtare të Republikës së Bullgarisë – 3 marsit, institutet kulturore bullgare në Berlin, Pragë, Bratislavë, Budapest dhe Romë organizojnë një program treditor festiv online. Banorët atje mund të shohin Dokumentarin..

botuar më 21-02-28 12.08.MD