Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian miratoi një skemë bullgare të ndihmës shtetërore për 51 milion leva

Foto: ec.europa.eu

Komisioni Evropian miratoi një skemë bullgare të ndihmës shtetërore për 51 milion leva (rreth 26 milion EUR), e destinuar për operatorët turistikë dhe agjentët e udhëtimit, njoftoi Komisioni Evropian në Bruksel, transmetoi Televizioni Kombëtar Bullgar. Ndihma shtetërore do të marrë formën e granteve direkte. Ajo do të shftyrëzohet nga operatorët turistikë dhe agjentët e udhëtimit për të rimbursuar klientët paketat e udhëtimit të të cilëve u anuluan midis 1 marsit dhe 31 dhjetorit 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe për të mbuluar kostot e kryera gjatë kryerjes së aktiviteteve të tyre kryesore gjatë periudhës.


Më shumë nga rubrika

Vaksinimi mbetet prapa në institucionet sociale

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Stojço Kacarov, kërkoi informacion të besueshëm në lidhje me numrin e banorëve dhe punonjësve të vaksinuar në shtëpitë sociale për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme të Covid-19 në këto institucione, njoftoi qendra e..

botuar më 21-06-14 6.29.MD

Fillon fushata “Vera Blu” në mbështetje të shëndetit mendor të fëmijëve

Që nga sot po fillon fushata kombëtare "Vera Blu" në 12 qytete me iniciativë të Avokates së Popullit Diana Kovaçeva. Qëllimi është të mbështetet shëndeti mendor i adoleshentëve në kontekstin e epidemisë së koronavirusit. Do të hapen dhoma pritjeje në të..

botuar më 21-06-14 4.57.MD
Valentin Terziev

Moti i keq ndaloi kërkimin e kutisë së zezë të avionit të rënë MiG-29

Për shkak të motit me shi dhe erë, ekipet ushtarake po ndërpresin përkohësisht kërkimin e kutisë së zezë të gjuajtësit MiG-29, që u rrëzua në Detin e Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Më 9 qershor, majori Valentin Terziev u vra ndërsa po kryente një..

botuar më 21-06-14 4.38.MD