Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje janë gati të hapin shkollat fillore, kopshtet dhe çerdhet

Foto: BTA

Shkollat ​​për nxënësit nga klasa 1 në 4, kopshtet dhe çerdhet në Sofje do të hapen më 4 Janar, njoftoi Kryetarja e Bashkisë Jordanka Fandëkova. Prindërit nuk kanë nevojë të marrin shënime nga mjeku i përgjithshëm. Do të plotësohen vetëm deklaratat se fëmija nuk ka qenë në kontakt me njerëz të sëmurë.

Gjatë inspektimit të një kopshti fëmijësh në Sofje, kryetarja e bashkisë u pyet nëse ajo e miraton propozimin e Ministrit të Turizmit që restorantet në hotele të jenë të hapura deri në orën 00:30 të natës së Vitit të Ri. Fandëkova theksoi se nuk duhet të qetësohemi. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe të rreptë. Presioni mbi spitalet në Sofje është ulur ndjeshëm, por kjo nuk duhet të na qetësojë, tha Fandëkova, cituar nga BGNES


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD