Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Kampionatit të Hapur të Australisë

Cvetana Pironkova
Foto: wtatennis.com

Tenistja më e mirë bullgare Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Australian Open, të cilat u zhvendosën në Dubai për shkak të pandemisë së koronavirusit. Bullgarja e cila ishte me numër 21, mundi e 14-të Margarita Gasparjan (Rusi) me 6:3, 7:5 dhe fitoi vend në skemën kryesor të turneut të parë të vitit Grand Slam (Helmeta e Madhe) në Melburn muajin tjetër.

Me këtë sukses të vet bullarja 33 vjeçe i siguroi vetes 40 pika për ranglistën botërore në t cilën radhiten në vendin e 136.


Më shumë nga rubrika

Volejbollistët bullgarë u kualifikuan në Kampionatin Evropian 2021

Në Izrael, volejbollistët bullgarë arritën një fitore të plotë në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2021. Kombëtarja Bullgare fitoi bindshëm katër ndeshjet dhe u klasifikua në turneun, i cili do të mbahet në fund të verës në Republikën Çeke,..

botuar më 21-01-18 10.11.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev fitoi një titull të dytë në tenisin profesional

Tenisti i ri bullgar Adrian Andreev fitoi një titull të dytë në karrierën e vet profesionale. Në finalet e turneut të ITF me fond prej 15 mijë dollarësh në Antalya ai mundi rusin Aleksandër Shevçenko me 6:1 и 7:6 (1). Titulli i kampionit i solli..

botuar më 21-01-17 3.31.MD

Një bullgar merr pjesë si delegat në Kampionatin Botëror në Hendboll për meshkuj

Kryetari i Bordit Gjyqësor Kombëtar pranë Federatës Bullgare të Hendbollit Mihaill Bashev është delegat i Federatës Ndërkombëtare (IHF) në Kampionatin Botëror për meshkuj nga data 13 deri më 31 janar në Egjipt, njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare...

botuar më 21-01-16 7.10.PD