Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon proces gjyqësor kundër djegies së flamurit bullgar në Vevçani

Foto: arkiv

Prokuroria në Strugë fillon proces pas njoftimeve në media për djegien e flamurit bullgar në një karnaval në Vevçani, njoftoi agjencia maqedonase e informacionit, cituar nga BTA.

Procesi u ngrit për dëmtim të reputacionit të një vendi të huaj sipas nenit 181 të Kodit Penal. Më parë Bullgaria i dorëzoi një notë të ashpër verbale Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministria, si dhe Presidenti Stevo Pendarovski, e dënuan aktin. Një reagim i mprehtë kundër djegies së flamurit bullgar pasoi edhe nga Komuna e Vevçanit, e cila është vëllazëruar me qytetin bullgar të Mellnikut.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia kërkoi një perspektivë më të qartë evropiane për Ballkanin Perëndimor “Ballkanit Perëndimor i duhet një perspektivë më të qartë evropiane”. Këtë e ka deklaruar ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviç në konferencën e shtypit të..

botuar më 21-03-05 3.09.MD

Fillon fushata paraelektorale në Bullgari

Që sot, Bullgaria zyrtarisht është në një garë zgjedhore. Ajo vazhdon 29 ditë dhe përfundon në orën 24.00 në mesnatë më 2 prill 2021, tregon vendimi i Komisionit Qendror Zgjedhor. 24 orë përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare më 4 prill..

botuar më 21-03-05 5.05.PD

Parlamenti i ardhshëm - një batanije shumëngjyrëshe rodopëse

Sot është afati përfundimtar, në të cilin partitë dhe koalicionet, të regjistruara për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, duhet të paraqesin në komisionet e zgjedhjeve të qarkut listat me kandidatët për deputetë. Nëse bullgarët do të shikojnë në to..

botuar më 21-03-02 12.48.MD