Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara

Foto: arkiv

Edhe me administratën e re të Presidentit Joe Biden, Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë mbi atë që është arritur në vitet e fundit. Këtë e tha për BNT Ambasadori Bullgar në Uashington Tihomir Stojçev.

“Ne filluam një dialog strategjik në nivelin më të lartë, të dy vendet nënshkruan një udhërrëfyes për bashkëpunimin në mbrojtje gjatë 10 viteve të ardhshme. Projekti për modernizimin e Forcave Ushtarake Ajrore Bullgare po vazhdon me sukses. Ne jemi duke punuar në diversifikimin e burimeve dhe rrugëve për furnizimin me gaz natyror”, shpjegoi Stojçev.

Diplomati shtoi se për shkak të pandemisë dhe të masave të sigurisë, ceremonia e dorëzimit të pushtetit do të jetë e ndryshme, por do të titullohet “Amerika e Bashkuar”.


Më shumë nga rubrika

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD