Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar bisedoi me Ministrin e Jashtëm serb

| rinovuar më 21-01-20 3.46.MD
Nikolla Sellakoviç dhe Bojko Borisov
Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi me Ministrin e Jashtëm serb Nikolla Sellakoviç, i cili është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari. “Marrëdhëniet tona me Serbinë gjithnjë kanë qenë miqësore dhe pragmatike”, tha Borisov. Ata shqyrtuan projekte kyçe, si Autostrada “Evropa”, gazsjellësi “Rryma Ballkanike” dhe ndërtimi i lidhjes së ndërsjellët Bullgari-Serbi. Ky interkonektor do të lejojë që Serbia të marrë gaz nga terminali në Aleksandrupolis, transmetoi BTA.

Në takim u theksua edhe përkrahja bullgare për rrugën evropiane të Serbisë. “Avancimi është i mundeshim vetëm mbi bazën e arritjeve në plotësimin e kritereve”, theksoi Borisov.

Në takimin e Nikolla Sellakoviçit me Kryeministrin Borisov dhe Ministren e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva ata u morën vesh që të dyja palat të punojnë aktivisht për lidhje edhe më të mira mes biznesit dhe njerëzve nëpërmjet përmirësimit të infrastrukturës, projekteve të përbashkëta dhe dialogut të sinqertë dhe pragmatik të të gjitha niveleve. Ata përvijuan turizmin si një nga sektorët me perspektivë më të madhe për bashkëpunim, duke pasur parasysh rritjen e vizitave edhe nga të dyja anët e kufirit, nënvizoi Borisov.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD