Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE-ja miratoi skemën bullgare në përkrahje të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme

Foto: arkiv

Komisioni Evropian miratoi skemën bullgare me përmasë rreth 80 mln. euro në përkrahje të ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme, të prekura nga pandemia e koronavirusit. Ai do të bashkëfinancohet nga Fondi Evropian i Zhvillimit Rajonal dhe do të jetë në dispozicion të kompanive nga sektorë të caktuar.

Ndërmarrjet duhet të plotësojnë kërkesat e vendosura nga Bullgaria dhe veprimtaria e tyre duhet të jetë ndërprerë ose kufizuar nga masat kufizuese të qeverisë. Granti do të llogaritet në bazë të xhiros së ndërmarrjeve nga viti i kaluar dhe mund të arrijë në një maksimum prej 76 mijë eurosh, njoftoi korrespondentja jonë në Bruksel Angelina Piskova.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 14 tetorin

Të enjten do të jetë me vranësira. Do të bjerë shi në të gjithë vendin. Pasdite në Bullgarinë Jugperëndimore dhe Qendrore reshjet do të jenë të konsiderueshme. Në mbrëmje në Bullgarinë Perëndimore shiu do të përzihet me borë. Temperaturat..

botuar më 21-10-13 8.10.MD

Ekspozita "Librat bullgarë nga larg" prezanton krijuesit bullgarë jashtë vendit

Në Bibliotekën Kombëtare u hap një ekspozitë me gati 100 libra të autorëve bullgarë nga 23 vende në gjashtë kontinente. Projekti është pjesë e nismës së Nënpresidentes Ilijana Jotova “Kombësia nuk bie aty ku jeton dija”, e cila përfshin takime me..

botuar më 21-10-13 5.41.MD
Stojço Kacarov

Masat e reja kundër Covid janë duke u përgatitur në nivel kombëtar

Masat anti-epidemike duhet të zbatohen në nivel rrethi, jo masa strikte kufizuese për të gjithë. Një qëndrim i tillë u shpreh nga Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov në një brifing mbi situatën aktuale me Covid-19 në Bullgari. Sidoqoftë, ai tha..

botuar më 21-10-13 5.24.MD