Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19

Prof. Andrej Çorbanov
Foto: arkiv

Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne shohim vende me masa drastike në të cilat situata nuk është më e mirë sesa në Bullgari, tha në programin "Horizonti" të Radios Kombëtare Bullgare, Prof. Andrej Çorbanov, drejtor i Departamentit të Imunologjisë në Institutin e Mikrobiologjisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Ai theksoi se virusi nga Britania e Madhe ka dy mutacione kryesore dhe se virusi lëviz ndryshe ndër etnoset dhe grupet e ndryshme, për shkak të mjedisit specifik që siguron fondi gjenetik i etnosit përkatës. Fakti që një virus është shumë më ngjitës në një vend nuk do të thotë se do të jetë kështu në një tjetër, tha shkencëtari.


Më shumë nga rubrika

Kulmi i pandemisë në Bullgari do të vazhdojë edhe 2-3 javë të tjera

Ky është kulmi i fundit i epidemisë me Covid -19 në Bullgari, i cili pritet të vazhdojë për 2-3 javë të tjera. Këtë e komentoi për BNT Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev. Sipas tij, në pranverë dhe verë do të kemi një periudhë..

botuar më 21-03-06 1.38.MD

Një tërmet i vogël u regjistrua në Bullgarinë Perëndimore

Një tërmet i vogël me një madhësi prej 2.5 të shkallës Rihter u regjistrua sot në 6:08 në mëngjes pranë fshatit Osenovo rajoni i qytetit Bllagoevgrad, informon sajti i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë..

botuar më 21-03-06 11.38.PD

Konferenca dyditore ndërkombëtare “Japonia dhe rruga drejt suksesit” filloi në Universitetin e Sofjes

Departamenti i Gjuhës Japoneze në Fakultetin e Filologjisë Klasike dhe Moderne në Universitetin e Sofjes do të paraqesë rrugën e suksesshme të Japonisë për popullarizimin e kulturës së saj tradicionale dhe bashkëkohore në të gjithë botën. Në..

botuar më 21-03-06 11.03.PD