Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dr. Skender Sila: Shpresoj se vaksinimi kundër Covid-19 do të përshpejtohet

Dr. Skender Sila
Foto: BGNES

Heqja e masave kufizuese kundër Covid-19 duhet të ndodhë me vëmendje të madhe dhe një kontroll strikt.

Për këtë paralajmëroi në një intervistë për BNR dr. Skender Sila – përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Sipas fjalëve të tij duhet të gjendet bilanci mes shëndetit publik dhe ekonomisë.

Dr. Sila shprehu shpresë se gjatë javëve në vijim vaksinimi te ne do të përshpejtohet. Pyetjes nëse mjafton vaksinimi i 2-2.5 mln vetave ai iu përgjigj se po të arrijmë këtë numër kjo do të thotë se një përqindje e madhe e njerëzve prej grupeve më të prekshme do të imunizohen dhe kjo përkatësisht do të çojë në përmirësimin e situatës.


Më shumë nga rubrika

Godina e BTA

Sipas ligjit informacioni i BTA-së tashmë është falas

Parlamenti miratoi përfundimisht ndryshimet në Ligjin për Agjencinë Telegrafike Bullgare /BTA/. Kështu tërë informacioni i agjencisë tashmë do të përhapet falas, njoftoi vetë BTA. Deri më tani ligji parashikonte shpërndarjen e informacionit..

botuar më 21-02-25 4.18.MD

Antarktikët bullgarë tashmë janë në bazën “Shën Klementi i Ohrit”

Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike mbërriti në ishullin Livingston, ku ndodhet stacioni polar bullgar "Shën Klementi i Ohrit ", njoftoi Instituti Bullgar Antarktik. Pas një karantine 20-ditore në portin kilian të Punta Arenas, gjashtë..

botuar më 21-02-25 3.54.MD
Еkaterina Zaharieva

Bullgaria kërkon nga Maqedonia e Veriut që të mos flasin njëra me tjetrën nëpërmjet mediave

BE-ja nuk punon si Jugosllavia dhe këtë ia themi Shkupit që nga viti 2019. Mesazhi ynë i vetëm ndaj tyre është që të flasin me ndershmëri, jo përmes mediave. Këtë e bëri të ditur para televizionit bTV Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva me..

botuar më 21-02-25 3.07.MD