Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë 57 vende ranë dakord të organizohen zgjedhje parlamentare bullgare në territorin e tyre

Foto: arkiv

Deri më tani, Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) ka marrë pëlqimin nga 57 vende për të hapur qendrat e votimit në territorin e vet për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Bullgari, njoftoi MPJ. Kushti është që votimi të mbahet në përputhje të plotë me masat antiepidemike. Për shkak të situatës epidemike, disa prej vendeve bien dakord të mbajnë votën vetëm në territorin e misioneve tona të huaja. Të tjerët lejojnë votimin jashtë qendrave të votimit, por pasi të ketë pëlqimin shtesë për secilin propozim konkret për të hapur një qendër të re votimi.

Për shkak të masave shtesë në disa vende ku udhëtimi në vend është i kufizuar, Ministria e Punëve të Jashtme do të kërkojë që votimi atje të njihet si një arsye e vlefshme në mënyrë që votuesit bullgarë të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD
Bujar Osmani

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut pret një takim me homologun e tij bullgar

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i ka dërguar një letër urimi diplomatit të ri të parë të Bullgarisë, Svetllan Stoev dhe pret një takim me të për të diskutuar hapjen e rrugës për negociatat e anëtarësimit në BE...

botuar më 21-05-14 5.56.MD
Ambasadorja e SHBA-së Herro Mustafa

Kryeministri bullgar dhe Ambasadorja e SHBA: Lufta kundër korrupsionit në Bullgari është thelbësore

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev zhvilloi një takim me Ambasadoren e SHBA në Bullgari Herro Mustafa, në të cilin u diskutuan çështje në lidhje me situatën aktuale politike në vend. Janev theksoi prioritetet e kabinetit zyrtar dhe mundësitë..

botuar më 21-05-14 5.16.MD