Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kisha nderon martirin e shenjtë Gjergji Sofijski

Foto: arkiv

Gergji Sofijski ka lindur në qytetin e Kratovës së Maqedonisë në një familje bullgare. I mbetur pa baba që në moshë të vogël, ai u detyrua të shkojë në Sofje për të shmangur ndërrimin me forcë të fesë. Sunduesit osmanë në Sofje me dinakëri u përpoqën ta joshnin në besimin e tyre, por megjithëse vetëm 18 vjeç, i riu ishte i palëkundur. Për shkak të refuzimit më 11 shkurt 1515 ai u dogj në zjarr.

Pavarësisht sa turqit përpiqeshin ta digjnin trupin e tij në pluhur, ata nuk kishin sukses. Druri digjej, por trupi mbetej i paprekur. Gjatë natës të krishterët e bartën fshehurazi trupin e dëshmorit në kishën "Shën Marina" (në oborrin e Mitropolisë së sotme të Sofjes) dhe e varrosën solemnisht.


Më shumë nga rubrika

Shkencëtarë zbulojnë sekretet e qytetit nëntokësor shkëmbor në Aton

Një qytet nëntokësor shkëmbor, në të cilin dikur oshënarë sprovuan forcën e besimit dhe në vetmi kërkuan Zotin, shtrihet në Malin e Shenjtë. Zbulimi u bë nga një ekspeditë ndërkombëtare që përfshinte përfaqësues të shteteve ortodokse me manastire..

botuar më 21-04-18 8.15.PD
Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica

Historitë dhe legjendat e lidhura me manastirin "Shën Joan Paraardhësi" rreth fshatit Gradeshnica

Si shumica e manastireve në Bullgari, dhe historia e tij është e gjatë, e mbështjellë me legjenda të shumta dhe ngjarje dramatike. Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica është me një histori pothuajse 11 shekullore. Ai..

botuar më 21-04-14 12.32.MD