Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kosova e përcakton Bullgarinë si një aleate

Albin Kurti
Foto: BTA

Bullgaria dhe Kosova ndajnë qëllime dhe interesa të përbashkëta, tha para BTA Albin Kurti, udhëheqësi i lëvizjes “Vetëvendosje”, e cila arriti fitore bindëse në zgjedhjet e parakohshme të vendit.

Kurti e përshkroi Bullgarinë si një aleate e ngushtë e Kosovës dhe tha se Prishtina mund të mësojë shumë nga Sofja për integrimin evropian. Kreu i Vetëvendosjes tha se Kosova do të aplikojë për statusin e kandidatit të BE dhe shpreson që qeveria e tij e ardhshme do të punojë ngushtë me Bullgarinë si për integrimin evropian ashtu edhe për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe, të cilat mund të arrijnë shkëmbim shumë më dinamik ekonomik dhe kulturor.


Më shumë nga rubrika

Parlamenti i ardhshëm - një batanije shumëngjyrëshe rodopëse

Sot është afati përfundimtar, në të cilin partitë dhe koalicionet, të regjistruara për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, duhet të paraqesin në komisionet e zgjedhjeve të qarkut listat me kandidatët për deputetë. Nëse bullgarët do të shikojnë në to..

botuar më 21-03-02 12.48.MD

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim

Bashkëpunimi aktual midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut ishte në qendër të vëmendjes në takimin midis ambasadorit bullgar në Shkup Angell Angellov dhe përfaqësuesit të posaçëm të qeverisë së Maqedonisë së Veriut Vllado Buçkovski, takim ky i..

botuar më 21-03-01 3.03.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia kërkoi në OKB që Turqia të kthejë statutin e muzeut të “Shën Sofjes” Greqia bashkë me një sërë organizatash ndërkombëtare, kërkon nga Turqia për të kthyer statusin e mëparshëm të muzeut të “Shën Sofjes” në Stamboll. Monumenti antik..

botuar më 21-02-26 3.00.MD