Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja Denica Saçeva: Të gjithë do të mund të vaksinohen

Ministrja Saçeva
Foto: BGNES

Do të ketë vaksina kundër Covid-19 për të gjithë, 500 000 doza do të mbërrijnë vetëm në mars, njoftoi Ministrja i Çështjeve Sociale Denica Saçeva para televizionit bTV.

Ajo shtoi se janë porosititur sasi të barabarta prej tre preparatevetë miratuara në Bashkimin Evropian. Sipas saj, vaksinat e furnizuar vendosen dhe nuk ka zvarritje. "Qeveria ka bërë gjithçka - ka nënshkruar kontrata për vaksinat dhe fakti që ato vonohen është një problem jashtë Bullgarisë," tha Denica Saçeva. Sipas fjalëve të saj, më shumë se 1 milion njerëz mbështeten në forma të ndryshme nga shteti për shkak të epidemisë.


Më shumë nga rubrika

Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

botuar më 21-04-17 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD