Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ata të cilët e kanë kaluar koronavirusin mund të vaksinohen me një dozë

prof. Kantarxhiev
Foto: bTV

Ende nuk është e qartë se kur do të fillojnë të punojnë “korridoret e gjelbra” të vaksinimit kundër koronavirusit, njoftoi para televizionit bTV prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Ngjitëse dhe Parazitare. Ai e quajti një vendim të mirë dëshirën e njerëzve për t’u iminuzuar menjëherë.

Sipas tij nuk ka rrezik që ata të cilët e kanë marrë dozën e parë të mbeten pa dozë të dytë. Mirëpo, në qoftë se kjo ndodh nuk duhet të shqetësohen sepse imuniteti kryesor krijohet që me dozën e parë, ndërsa me dozën e dytë ai rritet me akoma 10-15%.

Prof. Todor Kantarxhiev tha gjithashtu se është i logjikshëm pohimi se ata të cilët e kanë kaluar koronavirusin mund të vaksinohen vetëm me një dozë.


Më shumë nga rubrika

Dita e poezisë hungareze në Sofje - nderim ndaj Laslo Nagi, përkthyes i poezisë popullore bullgare

Dita e poezisë hungareze shënohet në Hungari  që nga viti 1964, në datën e ditëlindjes së poetit Atilla Jozhef (1905-1937). Çdo vit  më 11 prill hungarezët nderojnë poezinë hungareze me lexime letrare dhe prezantime të librave. Gjatë këtij viti..

botuar më 21-04-11 9.25.PD

Në qytetin Plovdiv ndërtojnë një lagje të gjelbër pa automobila

Hapësira e madhe e braktisur në qendër të kompleksit të banimit “Trakia” në qytetin Plovdiv do të kthehet në një lagje të brezit të ri, pa automobila. Deri në fund të muajit prill planifikohet gërmimi i parë. Kureshtarja është se në territorin mbi..

botuar më 21-04-11 8.25.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD