Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Maja Shipka
Foto: BTA

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i hapur dhe njerëzit mund të mbajnë distancën e nevojshme," tha Nënpresidentja për BNT, duke shtuar se në këtë sfond restorantet po hapen.

Ilijana Jotova gjithashtu kritikoi planin e vaksinimit. Pse është e nevojshme të krijohen korridore të gjelbra, pyeti ajo. Sipas Nënpresidentes, ka dy pyetje shumë të rëndësishme për vendin tonë - si Bullgaria do t'i përgjigjet ndryshimit të klimës dhe si do të luftojë varfërinë dhe pabarazinë, të cilat janë "krizat fantazma që do të vijnë pas Covid-19".


Më shumë nga rubrika

Shënojmë Ditën Botërore të Librit

Më 23 prill bota shënon Ditën e Librit. Dita shënohet me vendim të UNESKO-s që nga viti 1995. Në Bullgari botohen rreth 10 000 libra në vit, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Është interesante të shënohet se libri i parë..

botuar më 21-04-23 6.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 411

Zgjatje me 1 muaj të gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, rekomandojnë autoritetet shëndetësore Bullgaria po del nga vala e tretë e epidemisë nga koronavirusi, shpalli në brifingun e rregullt të autoriteteve shëndetësore ministri i..

botuar më 21-04-22 7.57.MD
Ministri në dorëheqje Angellov

Kostadin Angellov: Rekord i ri i vaksinave të vendosura në ditë

Vendi ynë ka regjistruar një rekord të ri të vaksinave të bëra në ditë. Këtë e bëri ti ditur në profilin e vet në Facebook Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Kostadin Angellov. Deri në orën 18:30 (kohë bullgare) janë vaksinuar 21 306 veta...

botuar më 21-04-22 7.33.MD